Szeptember 30. – A MAGYAR NÉPMESE NAPJA

Szeptember 30. – A MAGYAR NÉPMESE NAPJA, avagy Benedek Elek, „a nagy mesemondó” születésnapja.

Sajnos, rohanó világunkban egyre kisebb a tere az igazi, tiszta forrásból származó, élőszóval elmesélt népmesének. Nehéz felvenni a versenyt a tv nyújtotta vibráló képsorokkal, a Disney hercegnők, marvel szuperhősök látványos világával. Mi, óvónők, mégis nap, mint nap arra törekszünk, hogy visszaforgassuk az idő kerekét, és a csoportokba varázsoljuk azt a parányi miliőt, ahol nincs más, csak a mese teremtő ereje. Az együttlét, a mesehallgatás a gyermekek számára olyan varázslat, amely fejleszti fantáziájukat, képzelőerejüket, szókincsüket. Segítséget nyújtanak számukra a mindennapok történéseinek feldolgozásában, legyen az akár jó, akár rossz élmény. Megnyugtatja, lelassítja őket ebben a felgyorsult világban.

Rendezvényünk azt a célt is szolgálja, hogy a szülők figyelmét is felhívjuk a mesélés fontosságára: este legyen a mesemondás, a közös családi program, az együttlétre alkalmas idő. Ne helyettesítse a tv a saját szóval elmesélt mesét. Elengedhetetlen, hogy a modern, új mesék mellett megjelenjenek népmesék is, hogy a gyermekek felfigyeljenek a mesék tanulságaira, hallják az ízes magyar nyelvet, a régies, ma már nem használt kifejezéseket.

Albert Einstein idézete szerint: „Ha intelligens gyereket akarsz, olvass neki mesét. Ha még intelligensebb gyereket akarsz, olvass neki még több mesét!”

Óvodánkban A Magyar Népmese Napjának megünneplésére minden évben nagy hangsúlyt fektetünk, hiszen fontos számunkra, hogy a gyerekek is részesei legyenek a mesemondó hangja által megidézett világnak. Idén a gyermekek tevékenyen vettek rész a népmese napi programban, hiszen maguk voltak a szereplők, jelmezbe bújtak, ezzel részesei lettek a mesének.

Erdő, erdő, meseerdő

Benne mese 12,

Itt kopogtat most is egy,

Gyere gyorsan, hallgasd meg!

Idei népmesénk Benedek Elektől: Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack című mese feldolgozása volt. A gyerekeknek „Mesebeli hétpróbát” kellett kiállniuk, ezzel jutottak el a mese helyszínére.

A hétpróba idén a következő feladatokból állt:

1. Beszélgetés a népmesékről - Bűvös, varázslatos számok a mesékben

Három.

Mágikus eljárás, ha valamit háromszor ismétlünk, az szerencsét hoz. Három kismalac, szegény ember három fia, három királyfi vagy királylány, három kívánság, Ludas Matyi háromszor veri meg Döbrögit. Három a magyar igazság. Gyakran helyiségek nevében is benne van (Hármashatárhegy).

Hét

A mesék ezzel kezdődnek Hetedhét határon túl, hétszínű bűvös virág, Hófehérke hét törpéje, hétmérföldes csizma, hétszépségű királylány, hétpróba (amit a hősnek teljesíteni kell), hetedhét országra szóló lakodalom, heten vannak a gonoszok.

Ha pedig népi mondákra gondolunk: a magyarok hét vezére. A kincsmondák szerint 7 évente tisztul a kincs.

Tizenkettő

Egy tucat, ennyi gyereke van a szegény embernek, 12 varjú, 12 jó tündér, 12 fejű sárkány.

2. Népmese kvíz - képek válogatása - tíz képből kellett kiválasztani a megfelelőt a gyerekeknek.

Óperenciás -

Üveg -

Vasorrú -

Táltos -

Hétfejű -

Kacsalábon -

Hamubasült -

Csillagszemű -

Hétmérföldes -

Hetedhét -

3. Találd ki a mese címét - 4-5 képből álló képsorozatok az adott népmeséhez.

Kis gömböc

A szállást kérő róka

A három kívánság

Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack

4. Hosszú az út Meseországba - mozgásos feladatok, óriás-, törpejárás, átkelés a mocsáron, hegymászás, repülés, úszás.

5. Keresd meg a királykisasszony elveszett tárgyait: labdákkal teli kádban kellett meglelni a királylány nyakláncát, gyűrűjét, tükrét.

6. Palotaépítés - nagyméretű kockákból, a gyermekek fantáziájának teret hagyva palota építése.

7. Mászd meg az üveghegyet! Itt a bátor „hősöknek” egy magas létrát kellett megmászni, melyet az óvónők üveghegy formára alakítottak.

Mikor minden próbát sikeresen teljesítettek a gyermekek, az óvónők hat szereplőt választottak közülük, akik az óvónő mesélése alapján játszották el a Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack című mesét. Voltak bátrabbak, akik könnyen bekapcsolódtak a történetbe, és voltak félénkebbek, de azt gondolom, igazi élmény volt mind a szereplőknek, mind a nézőknek. Néhány kép, ami ezt bizonyítja.

Fontos, hogy szülőként is olvassunk minden este mesét!

DEŇ MAĎARSKEJ ĽUDOVEJ ROZPRÁVKY

Kde bolo, tam bolo…

Dňa 30. septembra sa narodil veľký rozprávkar Benedek Elek. Spomienkové predpoludňajšie podujatie sa uskutočnilo v našej škôlke. V tomto roku sme od Eleka Benedeka spracovali rozprávku Hovorové hrozno, usmievavé jablko, cvengavá marhuľa.

Rodina je prvoradým miestom, kde sa dieťa s rozprávkou stretáva. Cieľom bolo obrátiť pozornosť rodičov na večernú rozprávku, ktorá má rozhodujúci vplyv na vývin dieťaťa.