Mihály napi kukoricázás

Zátonyi Erzsébet

Mihály napi kukoricázáson voltunk és köszöntöttük az időseket

Mihály napján, ahogy beköszöntött az ősz, az emberek a földeken befejezték a munkát és betakarították terményeiket. Ebből az alkalomból 2023. szeptember 27-én a Szlovák Kultúra Házának udvarára látogattunk óvodánk nagycsoportosaival Mihály napi kukorica betakarításra a Csabai Szlovák Szenior Klub tagjaival.

Kiszely Mihályné Marika néni szlovákul felidézte a régmúlt hagyományait, fosztottunk, morzsoltunk, piros kukoricát kerestünk, mert aki ilyet talált a hagyományok szerint abbahagyhatta a munkát, mehetett lefeküdni. Kukoricaszárból „sátor” készült, a lemorzsolt kukoricacsutkából kutakat készítettünk (mozgásos és ügyességi játékokat játszottunk bújócska a „sátorban”, kutak célba dobása csutkával). Főtt kukoricát ettünk, szlovák étel különlegességként tarkedlit sütöttek nekünk a klub tagjai. Élményekben gazdag programban volt részük nagycsoportosainknak, tartalmas délután töltöttük együtt a klub tagjaival.

Meglepetésként programmal készültünk a Csabai Szlovák Szenior Klub tagjainak a közelgő Idősek napja alkalmából. Szlovák versek, dalok, tánc kíséretében ajándékoztuk meg őket. A gyerekek műsora színvonalas volt, a klub tagjai nagy örömmel fogadták.
Köszönjük a Csabai Szlovák Szervezetének a lehetőséget, és a Csabai Szlovák Szenior Klub tagjainak a szervezést!

Boli sme na kukuričnom programe a pozdravili sme starších ľudí

Na Deň svätého Michala, keď nastala jeseň, ľudia končili prácu na poliach a zbierali úrodu. Pri tejto príležitosti sme 27. septembra 2023 s veľkou skupinou z našej materskej školy navštívili dvor Domu slovenskej kultúry, kde sme sa spolu s členmi Klubu slovenských seniorov zúčastnili na zbere kukurice.

Teta Marika Kiszelyová pripomenula tradície z minulosti po slovensky, lúpali sme, mrvili, hľadali sme červenú kukuricu, lebo kto ju našiel, mohol prestať pracovať a ísť spať. Z kukuričných stoniek sme si urobili „stan”, z nastrúhaných kukuričných klasov sme robili studne (hrali sme pohybové a škovnostné hry, schovávačku v „stane”, hádzanie studní na cieľ s klasmi). Jedli sme varenú kukuricu a ako slovenskú špecialitu nám členky klubu upiekli tarkedle. Naša veľká skupina sa výborne zabavila, strávili sme spolu s členmi klubu úžasné popoludnie.

Ako prekvapenie sme pripravili program pre členov Klubu slovenských seniorov pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa starších ľudí. V sprievode slovenských básní, piesní a tancov sme ich obdarovali. Vystúpenie detí bolo veľmi kvalitné a členovia klubu ho prijali s veľkým nadšením.

Ďakujeme Čabianskej organizácii Slovákov za príležitosť a členom Klubu slovenských seniorov za organizáciu!

img_20230927_154812img_20230927_151646img_20230927_152838img_20230927_155914img_20230927_152334img_20230927_152826