Kolbászgyúrás szlovák módra

Zátonyi Erzsébet

Nemzetiségünk gasztronómiai hagyományainak felidézése nagycsoportos óvodásaink számára a szlovák Senior Klub támogatásával

Évről-évre már-már hagyománnyá vált óvodánkban a Pál nap előtti kolbászgyúrás a nagyszülőkkel. Január 24-én, szerdán intézményünk ebédlőjében nagycsoportosainkkal, Tóth Bandi bácsival és feleségével Ica nénivel, Such Gyuri bácsival és feleségével Ica nénivel vettünk részt ezen a szlovák nemzetiségi programon. A program elején Bandi bácsi szlovákul és magyarul megismertette a gyerekekkel a disznóvágások időszakának néphagyományait, ezután kezdtünk bele a kolbászkészítésbe. A kimért hozzávalókat megneveztük szlovákul és magyarul is, ezeket Bandi bácsi a kolbászhúshoz hozzáadta. A gyerekek tevékenyen részt is vettek ezután a munkában, gyúrták a kolbászhúst a nagyszülőkkel, és segédkeztek a betöltésben. Fegyelmezettek és türelmesek voltak, kivárták míg sorra kerülnek a fa teknő és a kolbásztöltő mellett. Figyelmesen és udvariasan együttműködtek a nagyszülőkkel. A kész kolbászokat tepsibe rakta a két Ica néni és hűtőbe került, míg másnap délelőtt a konyhás nénik megsütötték nekünk ebédre. Ica néni néhány a régmúltat idéző tárgyi emlékből kiállítást készített a gyerekeknek, ezt is volt alkalmunk megnézni, megismerni, hogy mit készítettek velük (régi kolbásztöltő, brindza készítő dézsa stb.). A kis- és középső csoportos óvodásaink meglátogattak minket, betekintést kaptak a tevékenységbe. A jól sikerült program segítette a szlovák néphagyományokkal és a szlovák gasztronómiával való ismerkedést, óvodásaink szlovák nyelvi tudása fejlődött. A program megalapozza gyermekeinkben a szlovák identitást. A következő nevelési évben hagyományosan újra megszervezzük.

So starými rodičmi sme robili klobásy Rok čo rok sa v našej materskej škole stáva takmer tradíciou, že pred sviatkom svätého Pavla si so starými rodičmi urobíme klobásu. Manželské páry Tóthovcov a Šuchovcov boli u nás, aby nám pomohli. Na začiatku programu strýko Bandi oboznámil deti s ľudovými tradíciami zabíjačiek v slovenčine a v maďarčine a potom sme sa pustili do výroby klobás. Deti sa potom aktívne zapájali do práce, spolu so starými rodičmi miesili mäso a pomáhali plniť črevá. Naši škôlkari z malých a stredných skupín nás navštívili a oboznámili sa s aktivitami. Program prebehol veľmi dobre.

img_20240124_151411img_20240124_155613img_20240124_152304img_20240124_155123img_20240124_150511