A zene világnapja 2023.

Eperjesiné Cséffai Csilla, Zátonyi Erzsébet

Látogatás a zeneiskolába!

Yehudi Menuhin világhírű hegedűművész kezdeményezésére 1975-ben az UNESCO október 1-jét a zene világnapjává nyilvánította. A hegedűművész szerint meg kell becsülnünk a csöndet, s az ezerarcú muzsikát megismernünk azért fontos, mert közelebb hozza egymáshoz az embereket, jelen esetben az óvodásokat. A Zenei világnap alkalmából ellátogattunk a Bartók Béla Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézménybe és Zeneiskolába. A Pillangó és a Méhecske csoportos középsős-, és nagycsoportos gyerekekkel vettünk részt a programon. Soós Edit könyvtáros szervezésében évről-évre megrendezésre kerül ez az esemény. Bereczki Gábor a rézfúvósok tanszékvezetője konferálta a műsort. Az egyes zeneművek felkonferálásakor a tanár úr kérdéseket intézett a gyerekekhez, hangszereket megneveztette az óvodásokkal, interaktív formában tartotta fenn a figyelmet. A zenei darabok igazodtak az óvodások igényeihez, rövid és figyelemfelkeltő dallamok hangzottak el. A zene segíthet a gyerekeknek érzelmeik, élményeik feldolgozásában is. Megnyugtatja őket, hangulatukat pozitív vagy negatív irányba elmozdítja. A koncerten is megfigyelhető volt az a görbe, hogyan változtatta a gyerekek hangulatát az adott mű. A lassabb, nyugodtabb művekre elcsendesedtek, de ha sokáig tartott az már untatta őket, elkezdtek beszélgetni. A ritmusosabb zenékre mozgással reagáltak. A koncert során megszólaltak rézfúvós, fúvós, billentyűs, pengetős hangszerek. Igazi különlegesség volt a vibrafon nevű hangszer, ütős hangszernek számít, melynek játékos könnyedségére és dallamára figyeltek a gyerekek a legjobban. A hangversenyen való részvétel a hétköznapoktól eltérő helyszín és elfoglaltság próbára tette a gyerekek önfegyelmét, koncentrációját. A gyerekek kiállták a próbát, összességében elmondható, hogy fegyelmezetten viselkedtek, élvezettel hallgatták a felcsendülő zeneműveket. A hangverseny színvonalas program volt, a jövőben is élni szeretnénk a lehetőséggel és óvodánk másik két csoportját is biztatjuk a bekapcsolódásra.

Pri príležitosti Svetového dňa hudby sme navštívili hudobnú školu Bélu Bartóka. Na programe sme sa zúčastnili s deťmi strednej a veľkej vekovej skupiny. Hudobné skladby boli prispôsobené potrebám detí v materskej škole, tedat o boli krátke a pútavé melódie. Počas koncertu zazneli dychové, klávesové a bicie nástroje. Skutočnou špecialitou bol vibrafón, bicí nástroj, ktorého hravá ľahkosť a melodickosť upútala pozornosť detí. Koncert bol veľmi kvalitný.