A magyar népmese napja

Annusné Gecsei Viktória

A magyar népmese napja alkalmából egy mesés délelőttöt szerveztünk a gyerekeknek

A magyar népmese napját a Magyar Olvasástársaság kezdeményezésére 2005 óta ünnepeljük Benedek Elek születésnapján, szeptember 30-án.

Óvodánkban már hagyományosnak mondható ez a program, évek óta különböző érdekes foglalkozás keretén belül dolgoztunk fel egy-egy ismert népmesét. Idén Az öreg halász és a nagyravágyó felesége című mesével ismertettük meg a gyerekeket, akik a nagyszerű óvó női színi előadást nagy örömmel, türelemmel és figyelemmel kísérték végig. Az óvó nénik játéka, a szereplők jelmezei, az igényes háttér és díszlet, mind az élménygazdagságot szolgálták. Az előadás után interaktív módon, életkori és egyéni sajátosságaikhoz mérten elevenítették fel a gyerekek a tenger, a hal, a halász és a felesége jellemzőit, tulajdonságait, érzéseit, valamint néhány népmesei motívumot. Komolyzenei és mozgásos elemek is segítették az élmény elmélyítését.

Kiegészítő programként kértük a gyerekeket, hogy ezen a napon adjanak elő ők is egy mesét, öltözzenek ehhez jelmezbe, vagy hozzanak a meséhez kapcsolódó kiegészítőt magukkal. Örömmel tapasztaltuk, hogy többen éltek ezzel a lehetőséggel, beöltöztek és bátran álltak társaik elé mesélni.

Ezen kívül többen rajzoltak különböző népmesékről, ezeket az alkotásokat kiállítottuk óvodánk folyosóján.

Programunk azt a célt is szolgálta, hogy a szülők figyelmét is felhívjuk a mesélés fontosságára: este legyen a mesemondás, a család közös programja, az együttlétre alkalmas idő. Ne helyettesítse a tv a saját szóval elmesélt mesét. Elengedhetetlen, hogy a modern, új mesék mellett megjelenjenek népmesék is, hogy a gyermekek felfigyeljenek a mesék tanulságaira, hallják az ízes magyar nyelvet, a régies, ma már nem használt kifejezéseket.

Albert Einstein idézete szerint: „Ha intelligens gyereket akarsz, olvass neki mesét. Ha még intelligensebb gyereket akarsz, olvass neki még több mesét!”

img_20230929_101621img_20230929_101914img_20230929_100923img_20230929_101133img_20230929_101503