A magyar népmese napja

Eperjesiné Cséffai Csilla

Benedek Elekre emlékezve Bartyik Gitta meseterapeuta, pszichológus vezetésével ismerkedhettek meg a gyerekek egy népmesével és „kistestvéreivel”, a mondókákkal és a találós kérdésekkel.

A magyar népmese napját a Magyar Olvasástársaság kezdeményezésére 2005 óta ünnepeljük Benedek Elek születésnapján, szeptember 30-án.

A megemlékezés célja, hogy nagyobb figyelmet fordítsunk a népi eredetű mesékre, mondákra – legyen az magyar vagy külföldi népmese, gyermekeinkkel minél inkább megismertessük ezt a műfajt.

A mesehallgatás és meseolvasás személyiségformáló hatással rendelkezik. A fejlődéslélektannal foglalkozó szakértők szerint a mesék a kisgyermekek értelmi és érzelmi fejlődése szempontjából is kiemelkedő jelentőséggel bírnak, hiszen hozzájárulnak a képi szimbolikus világ kialakulásához és további fejlődéséhez.

Pedagógusok tapasztalatai szerint azok a gyerekek, akiknek mesélnek otthon, élénkebb fantáziával és jobb rajzkészséggel rendelkeznek. Emellett a mesék segítenek korán megkülönböztetni a jót a rossztól, az igazságost az igazságtalantól, a helyest a helytelentől.

Óvodánkban az idén rendhagyó formában rendeztük meg a Népmese napját.

Az interaktív foglalkozás keretében Gitta néni sáljából mese-kaput varázsoltunk, amelyen keresztül áthaladva, mindannyian bejutottunk a mesék birodalmába. Itt különböző „próbatételek” vártak ránk: illatokat ismertünk fel, titokzsákban tapintottunk, „varázsgömbön” színeket kerestünk, megfigyeltük a környezetünkből szűrődő hangokat, végül, de nem utolsó sorban mozgással kísért mondókázás közben megtornáztattuk a testrészeinket, no meg a szánkat. J Sikeresen „leküzdve” a nehézségeket, az egyes „puzzle darabokat” összeillesztve jól megérdemelt jutalmunk végül A szív igazsága című Celebesz-szigeteki mese volt, amelyet óvodásaink mély átéléssel hallgattak. A meggyújtott gyertya pislákoló lángja a régmúlt idők estéit idézte meg számunkra, amikor a családok még petróleumlámpa fényénél hallgatták az idősebbek elbeszéléseit, a családtagok együtt élvezték és tanultak a mesék izgalmasabbnál izgalmasabb történeteiből.

A foglalkozás végén mindenki megérinthette Gitta néni „szív” alakú kavicsát és elmondhatta titkos vágyát, szíve rejtett kívánságát.

Egy meghitt, ugyanakkor élményekben gazdag délelőttöt tudhatunk magunkénak, amelyet a képek tanúsága szerint is nagyon élveztek óvodásaink.

Köszönjük a szülőknek, hogy a program megvalósítását támogatták! Külön köszönetünket fejezzük ki Somlyai Miléna nagymamájának, aki felhívta a figyelmünket erre a lehetőségre és segített a kapcsolat létrejöttében, valamint Bartyik Gittának, aki foglalkozásával a jeles nap méltó megünneplése mellett neveltjeink mentális és kognitív gazdagodásához járult hozzá!

A szív igazsága (Celebesz-szigeteki mese)

A programon készült fotók megtekinthetők galériánkban!