"Itt a tavasz, itt van, itt..."

Annusné Gecsei Viktória

Itt a tavasz, a megújulás, az élet újraéledésének ideje a természetben. De nem csak a természet éled, hanem az emberek is az új élet lehetőségét ünneplik. Sokan úgy tartják, hogy legszebb évszak a tavasz. Kizöldül a természet, virágoznak a fák, a virágok napfényben ragyognak. A március, április, május bővelkedik jeles napokban, többek között húsvéti ünnepkör ideje is ide esik. A húsvéthoz sok külsőség is járul, amely nélkül elképzelhetetlen az ünneplés. Ilyen a húsvéti bárány, a piros tojás, a nyuszi, na és a locsolódás.

Ezen néphagyományok kapcsán rendeztük meg óvodánk udvarán tavaszi örömködés programunkat. Voltak ügyességi és mozgásos játékok, húsvéti fejtörő, tojásgyűjtő kosár-készítés, valamint a gyerekek legnagyobb örömére nyuszi és csibe simogató.

A program végén népviseletbe öltözött gyerekekkel felidéztük a locsolkodás és a fűzvesszőből font korbáccsal vagy virgáccsal való megveregetés szokását, mely eredete a régi időkbe nyúlik vissza, alapja pedig a víz megtisztító és megújító erejében gyökerezik, modern formában pedig a mai napig megmaradt.

Mi az, ami nem hiányozhat egy húsvéti programból? A tojáskeresés! Így lezárásként minden gyermek csokitojások után kutatott az óvoda udvarán és megelégedve gyűjtötte azokat az elkészített kis kosárkájába.

Ezen a napon vendégül láttuk leendő óvodásainkat is, akik szüleikkel együtt élvezhették a délelőtt minden örömét!

Devecsery László: Nyuszi-játék

Hímes tojás,

bársony barka,

aprócska a

nyuszi farka...,

ám ez cseppet

sem zavarja,

hogy aprócska

az ő farka,

de a füle hosszú ám,

szép húsvétot,

kis komám!

Tu je jar, tu je…

Tu je jar, čas obnovy, znovuzrodenie života v prírode. Nielen príroda sa živí, ale aj ľudia oslavujú možnosť nového života.

V jarných obdobiach sa oslavuje veľa sviatkov, medzi nimi aj Veľká noc. Pripravili sme veľkonočný program plný zábavy pre škôlkarov. Venovali sme sa pohybovým hrám, veľkonočným hádankám, tvorivým dielňam a pre veľkú radosť detí sme zabezpečili aj hladkanie zajaca a kuriatok.

Veľká noc je sviatkom tradícií, pripomínali sme si oblievačku, šibačku v kroji a hľadanie a zber vajíčok. Pozvali sme budúcich škôlkarov a ich rodičov. Spolu sme sa veľmi dobre cítili.