Föld napja az óvodában
1970 óta minden év április 22-én ünnepeljük „A Föld napját”. Ez egy lehetőség, hogy a figyelmet felhívjuk arra, hogy az egészséges környezet alapvető fontosságú az életünkhöz.
1970 óta minden év április 22-én ünnepeljük „A Föld napját”. Ez egy lehetőség, hogy a figyelmet felhívjuk arra, hogy az egészséges környezet alapvető fontosságú az életünkhöz. Ebből az alkalomból óvodás csoportjainkban megemlékeztünk erről a jeles napról. Ennek tiszteletére mindenki zöld ruhát vett fel, ezzel is kimutatva, hogy fontosnak tartjuk ezt az eseményt. Az idén is szó esett a szelektív hulladékgyűjtésről, az újrahasznosításról, az új energiaforrásokról (nap, szél, víz energiájának felhasználása). Érdekelte őket az is, hogy hogyan készül a már kidobott és szelektíven gyűjtött PET palackokból ruha.
Képek, kisfilm, videó, PPT segítették a gyerekeket a megértésben. Ezeken kívül a környezetünkben szervezett séták során tett megfigyelésink összegzéseként fogalmaztuk meg közösen a gyerekekkel a következtetést: sokkal jobban kell vigyáznunk szűkebb és tágabb természeti környezetünk épségére, szépségére (nem tépjük le a leveleket, nem tördeljük le az ágakat, gazdagítanunk és gondoznunk kell környezetük növényeit, óvnunk kell állatvilágát). A madáretetők, bogárgarázs, akvárium rendbe tételével is a folyamatos gondoskodás érzését erősítettük a gyermekekben.
Játékba ágyazva szemetet válogattak, beszélgettünk, hogy mik károsítják a Földünket, hogyan tudjuk ezektől megóvni. Említettük még, hogy mit tehetünk, hogy élhetőbb legyen később is a Föld: ne szemeteljünk, védjük a környezetet, takarékoskodjunk a vízzel. A gyerekek nagyon sok jó dolgot mondtak, közben megnézhették a földgömböt, rajta a tengereket, óceánokat, szárazföldeket, mi is hol élünk.
Volt olyan csoport, ahol egész héten át tartó megemlékezés volt: a kapcsolódó tapasztalatszerzési, az ismeretek bővítését biztosító, a környezettudatos magatartást és fenntartható fejlődés szemléletét formáló tevékenységek, programelemek megvalósítása. Megemlítették pl. a vízzel, az elektromos energiával való takarékoskodást, a környezettudatos hulladékkezelést, amelyek tudatos és rendszeres érvényesítése a mindennapok során környezetünk (Földünk) védelme érdekében való holisztikus szemléletű gondolkodásmód formálását is támogatta. A délutáni pihenés előtt egész héten Glóbi kalandjaival ismerkedhettek meg a gyerekek, és a főszereplő plüss figuráját (Glóbit) minden nap az a gyermek kapta meg alvókaként/alvó társként, aki aznap a legtöbbet tett Földünk védelme érdekében, leginkább környezettudatosan élt/viselkedett, aki az óvodában a legkisebb ökológiai lábnyomot hagyta maga után.
Óvodásaink az óvodai udvaron kis kerti szerszámokkal (seprű, gereblye, lombseprű, lapát) segítettek szebbé varázsolni a környezetünket, a leveleket, füvet a komposztálóba helyezték. Ezen kívül minden csoport virágosítással próbálta esztétikusabbá tenni az udvarunkat: kis kertbe, ablakokba, lépcső mellé virágokat ültettünk a gyerekek segítségével. Olyan növények vásárlása jöhetett szóba, amelyek bírják a nyári meleget, a tűző napsütést is.
Célunk volt a gyermekek ismereteinek bővítése, gondolkodásuk fejslesztése, ok-okozati összefüggések megláttatása, megértése a növekedés megfigyelésével, a természeti jelenségekkel kapcsolatban. Megtörtént a munkára nevelés megvalósítása az óvodai udvaron való tevékenykedés, a növények további folyamatos gondozása által.